GKD-350H
Game Kiddy
Released: December 2019 Horizontal OpenDingux
(Closed source),
IUX
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Ingenic X1830 |
|---|---|
| CPU | XBurst |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | MIPS |
| RAM | 128 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 114.29 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 2300 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 150 mm x 75 mm x 18 mm |
| Weight | 155 grams |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
| Colors | Transparent, Transparent Black, Transparent Blue, Transparent Green, Gray, Yellow, White, Aluminum Metal: Silver, Red/Yellow |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single slidepad Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Power |
Connectivity
| Connectivity | USB OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone (Mono output) |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 likely unplayable due to no GPU