GKD 350H Ultra
Game Kiddy
Released: Upcoming
(May) Horizontal Android (#?), Linux
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | RockChip RK3576S |
|---|---|
| CPU | Cortex-A72 / Cortex-A53 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.4 GHz - 2.1 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 MC3 |
| GPU Cores | 3 Cores |
| GPU Clock | 1.0 GHz |
| RAM | 2 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | LCD (Touchscreen?) |
| Resolution | 1600 x 1440 |
| Refresh Rate | 60 Hz (Estimate) |
| PPI | 615.02 PPI |
| Aspect Ratio | 10:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4500 - 5000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 149 mm x 70 mm x 18 mm |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, Black/Silver |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3, TMR) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
|---|---|
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Internal ?, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |