GKD Bubble
Game Kiddy
Released: October 2024 Horizontal Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4 (Estimate) |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 166.8 mm x 82 mm x 24 mm |
| Weight | 227 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Yellow, Baby Blue, Red, Green, Pink, Evangelion Purple/Green |
Controls
| D-Pad | Disc Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Menu, Power, Reset?, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed