GKD Mini
Game Kiddy
Released: March 2021 Vertical OpenDingux,
IUX
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Ingenic X1830 |
|---|---|
| CPU | XBurst |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | MIPS |
| RAM | 128 MB LPDDR2 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 114.29 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2500 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 111 mm x 86 mm x 19 mm |
| Weight | 162 grams |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
| Colors | Plastic: Teal (other colors TBA) Metal: Gray, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Power, Brightness, Menu, Volume +-, 2 side buttons mapped to A & B for vertical/tate mode games |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG, WiFi support with USB dongle |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 likely unplayable due to no GPU, CPS3 runs at 60 FPS with overclocking to 1.9 GHz and latest FBA build
Notes
"Around 200 units of metal version GKD mini will be available for China by the end of January. Maybe Alwaysbefun can order some for the international customers who are interested in." (Source: Lei)