GKD Mini Plus Classic
Game Kiddy
Released: January 2023 Vertical Linux: JELOS (Unofficial)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4 (Source) |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black & Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3?) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Shelf |
| Extra Buttons | Power, Brightness, Menu, Volume +-, 2 side buttons mapped to A & B for vertical/tate mode games |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed