GKD Pixel
Game Kiddy
Released: January 2024 Micro
Vertical IUX
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Ingenic X1830 |
|---|---|
| CPU | XBurst |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | MIPS |
| RAM | 128 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 2.31 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 173.16 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1300 mAh |
|---|---|
| Cooling | Metal case passive |
| Dimensions | 56 mm x 80 mm x 18 mm (Source) |
| Weight | 107 grams |
| Shell Material | Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, Blue, Red, Green, Purple, Gold |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Menu, Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS)