GPD Q89
GamePad Digital
Horizontal
Performance
| CPU Clock | 1.6 GHz |
|---|
Display
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (no L3/R3) Upper placement |
| Face Buttons | 4 |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Volume +-, Power |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Sensors | Front/Rear Camera, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 8 GB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |