GPD Win 2 (2019 Model)
GamePad Digital
Released: July 2019 Clamshell Windows 10
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | Intel Core M3-8100Y |
|---|---|
| CPU | Intel Amber Lake |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 0.6 GHz - 3.4 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | Intel UHD Graphics 615 (24 EU) |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 300 MHz - 900 MHz |
| RAM | 8 GB LPDDR3 (3732 MT/s) |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 244.77 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 2x 4900 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 162 mm x 99 mm x 25 mm |
| Weight | 460 grams |
| Shell Material | Plastic & Aluminum combo |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks Upper, outer placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2, L3, R3 Vertical for L2/R2 Horizontal for L3/R3 |
| Extra Buttons | Power, Full QWERTY layout keyboard |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi, USB |
|---|---|
| Video Output | Micro HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Upward facing |
| Sensors | Microphone, Ambient light sensor |
Storage
| Storage | Internal 256 GB SSD & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
PS2, Gamecube & Wii U playable