GPD Win 3
GamePad Digital
Released: May 2021 Horizontal
(Slider) Windows 10
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | Intel Core i5-1135G7 / Intel Core i7-1165G7 |
|---|---|
| CPU | Intel Tiger Lake-U |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 0.9 GHz - 4.2 GHz (i5-1135G7) 1.2 GHz - 4.7 GHz (i7-1165G7) |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | Intel Iris Xe 80EU (i5-1135G7) Intel Iris Xe 96EU (i7-1165G7) |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.3 GHz (80EU - i5-1135G7) 1.3 GHz (96EU - i7-1165G7) |
| RAM | 16 GB LPDDR4x (8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | H-IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 267.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Gorilla Glass |
Physical
| Battery | 3x 4000 mAh (46 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Dual heat pipes Fan Intake on back, Exhaust on top |
| Dimensions | 198 mm x 92 mm x 27 mm |
| Weight | 560 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Silver (Limited Edition i7-1165G7 only) |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Upper placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Full backlit QWERTY touch keyboard, Power, Volume +-, Fingerprint reader, 2 Rear Paddle Buttons, Xbox button, Handle/mouse toggle switch |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 5.0, WiFi 6, Thunderbolt 4, USB-A 3.2 |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 1 TB M.2 NVMe / AHCI 2280 SSD, External MicroSDXC |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
PSP, Gamecube & Wii full speed, PS2 playable
Notes
eGPU capable through Thunderbolt 4 port, but not through the dock