GPD Win 4
GamePad Digital
Released: March 2023 Horizontal
(Slider) Windows
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 6800U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3+ |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.7 GHz - 4.7 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 680M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.2 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5 (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical
| Battery | 45.62 Wh (Source) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 220 mm x 92 mm x ? mm (Source) |
| Weight | 566 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, 2 rear function buttons, QWERTY keyboard (physical keys), Mouse/Gamepad switch, Fingerprint reader, Optical Mouse sensor |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.2, 4G LTE (optional), USB-A |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Sensors | Gyroscope, Fingerprint reader, Optical Mouse sensor, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB / 2 TB NVMe SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Wii U & Switch mostly playable