GPD Win 5
Game Pad Digital
Released: November 2025 Horizontal Windows 11 / Linux (Bazzite)
Emulation capabilities
Super power device. Can emulate nearly everything
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI Max+ 395 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 16 Cores |
| CPU Clock | 3.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 8060S |
| GPU Cores | 40 CU |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 32 / 64 / 128 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | LTPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 315 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Corning Gorilla Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 80 Wh (Swappable) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 267 mm x 111.6 mm x 24.21 mm |
| Weight | 590 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Capacitive) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | L4/R4 rear paddle buttons, Controller/Mouse toggle, Desktop, Keyboard button, Fingerprint/Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Optical Mouse |
Storage
| Storage | Internal 1 TB / 2 TB / 4 TB M.2 2280 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |