GPD Win Max
GamePad Digital
Released: September 2020 Clamshell Windows 10
Emulation capabilities
GameCube mostly all full speed, most Wii/3DS playable, some PS2/Wii U playable
Performance
| SoC | Intel Core i5-1035G7 |
|---|---|
| CPU | Intel Ice Lake-U |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 0.8 GHz - 3.7 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | Intel Iris Plus 940 64EU |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 300 MHz - 1.05 GHz |
| RAM | 16GB LPDDR4 (7466 MT/s) |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 188.68 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 3x 5000 mAh (57 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Intake underneath, Exhaust on top edge |
| Dimensions | 205 mm x 140 mm x 24.5 mm |
| Weight | 823 grams |
| Shell Material | Metal (Magnesium Aluminum Alloy) |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Upper, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper, outer placement Right: Upper, inner placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Full QWERTY keyboard |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 5.0, WiFi 6, USB-A x2, Thunderbolt 3 USB-C, USB-C, Ethernet |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Sensors | Microphone, Hall sensor |
Storage
| Storage | Internal 512 GB M.2 NVMe SSD & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
PS2, Gamecube & Wii playable