GPD Win Max 2
GamePad Digital
Released: October 2022 Clamshell Windows 11
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 6800U, Intel Core i7-1260P |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3+, Intel Alder Lake |
| CPU Cores | 8 Cores (AMD) 12 Cores (Intel) |
| CPU Clock | 2.7 GHz - 4.7 GHz (AMD) 3.4 GHz - 4.7 GHz (Intel) |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 680M, Intel Iris Xe 96EU |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.2 GHz (AMD) 1.40 GHz (Intel) |
| RAM | 16 / 32 GB LPDDR5 |
Display
| Screen Size | 10.1 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1600 (Default: 1920 x 1200) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 298.9 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 65 Wh |
|---|---|
| Cooling | Fan |
| Dimensions | 227 mm x 160 mm x 23 mm |
| Weight | 1005 grams |
| Shell Material | Metal (Magnesium Aluminum Alloy) |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Upper, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper, outer placement Right: Upper, inner placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Full QWERTY keyboard (backlit), two mappable back buttons, Menu, Power/Fingerprint reader, Reset, Gamepad/Mouse switch |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth, 4G LTE (optional), 3x USB-A 3.2 Gen 2, 2x USB-C Thunderbolt 4 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out, Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Quad Surround Front & Side facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Front camera, Gyroscope, Hall Effect Joysticks, Fingerprint sensor, Microphone |
Storage
| Storage | Dual Internal NVMe SSD slots (2280/2232) (1 TB / 2 TB standard but are user upgradeable) External SD & MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 almost all full speed. Wii U & Switch mostly playable