GPD Win Max 2021
GamePad Digital
Released: September 2021 Clamshell Windows 10
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 4800 U, Intel Core i7-1195G7 (Comparison) |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 2, Intel Tiger Lake-U |
| CPU Cores | 8 Cores (AMD), 4 Cores (Intel) |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 4.2 GHz (AMD) 1.2 GHz - 5.0 GHz (i7-1195G7) |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon RX Vega 8, Intel Iris Xe 96EU (i7-1195G7) |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.75 GHz (AMD) 1.4 GHz (96EU - i7-1195G7) |
| RAM | 16GB LPDDR4 (8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | H-IPS Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 188.68 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 3x 5000 mAh (57 Wh) |
|---|---|
| Cooling | Dual fans Dual heat pipes Intake underneath, Exhaust on top edge |
| Dimensions | 207 mm x 145 mm x 26 mm |
| Weight | 790 grams |
| Shell Material | Metal (Magnesium Aluminum Alloy) |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Upper, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper, outer placement Right: Upper, inner placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical No Analog Triggers |
| Extra Buttons | Gamepad/Mouse switch key, Power, Reset, Full QWERTY keyboard |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth 5.0, WiFi 6, Thunderbolt 4 USB-C x2, USB-A x2, Ethernet |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Sensors | Microphone, Hall sensor |
Storage
| Storage | Internal 1 TB / 2 TB PCIE4 NVMe M.2 SSD & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2 playable