GPD Win Mini
GamePad Digital
Released: November 2023 Clamshell Windows 11 / SteamOS
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 5 7640U / AMD Ryzen 7 7840U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 6 Cores / 8 Cores |
| CPU Clock | 3.5 GHz - 4.9 GHz / 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 760M / AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.6 GHz / 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5 (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | LTPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 319.26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Corning Gorilla Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 44.24 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 168 mm x 109 mm x 26.8 - 31.7 mm |
| Weight | 520 grams |
| Shell Material | Plastic, Aluminum & Magnesium Alloy combination |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper, inner placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Upper, outer placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | L4/R4 programmable buttons, Menu, Power, Reset, Full QWERTY Keyboard, Mouse/Gamepad switch |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB4, OcuLink |
|---|---|
| Video Output | OcuLink, USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall effect joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB / 2 TB M.2 2230 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2, Wii U, Switch playable
Notes
Has an external GPU docking port, backlit keyboard