GPD XP Plus
GamePad Digital
Released: August 2022 Horizontal
(Modular) Android 11
Emulation capabilities
GameCube mostly all full speed, most Wii/3DS playable, some PS2/Wii U playable
Performance
| SoC | MediaTek Dimensity 1200 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A78 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 3.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| GPU Cores | 9 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 6 GB LPDDR4X (8532 MT/s) |
Display
| Screen Size | 6.81 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2400 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 386.46 PPI |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Lens | Gorilla Glass |
Physical
| Battery | 7000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Copper heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 233 mm x 83 mm x 18 - 41 mm (Size comparison) |
| Weight | 375 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black Iron |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Screen mapping button, Back, Home, Overview, Fan Control, Volume +-, Power |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.0, 5G |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Front camera, Dual Microphones, GPS, Gravity, Gyroscope, Compass, Hall Effect Joysticks |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
PSP, Gamecube & Wii playable, PS2 playable?
Notes
Geekbench scores