GPi Case
Retroflag
Released: June 2019 Vertical Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2835 (Raspberry Pi Zero W) |
|---|---|
| CPU | ARM1176JZF-S |
| CPU Cores | 1 Core |
| CPU Clock | 1.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 512 MB DDR |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 142.86 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | AA x3 (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 135 mm x 81 mm x 32 mm |
| Weight | 280 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | DMG Grey |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB, DC Input |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games
Notes
CM3 and CM4 upgrade cartridges available.