GPi Case 2
Retroflag
Released: December 2021 Vertical Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2711 (Raspberry Pi Compute Module 4) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A72 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore VI |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1, 2, 4 or 8 GB (Pi dependent) |
Display
| Screen Size | 3.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 266.67 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 135 mm x 81 mm x 32 mm |
| Weight | 224 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | DMG Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Hotkey, Turbo, Sleep |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth (Pi dependent) |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out (via dock) |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable (not all full speed)