GPi Case 2W
Retroflag
Released: December 2022 Vertical Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2710A1 (Raspberry Pi Zero 2 W) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 512 MB LPDDR2 SDRAM |
Display
| Screen Size | 3.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 266.67 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 2800 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 135 mm x 81 mm x 32 mm |
| Weight | 224 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | DMG Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Hotkey, Turbo, Sleep |
Connectivity
| Connectivity | WiFi, Bluetooth 4.2 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | DC Power (Barrel Connector) |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)