GPM280 CM4
WaveShare
Released: September 2021 Horizontal Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2711 (Raspberry Pi Compute Module 4 Lite) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A72 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore VI |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB (2, 4 or 8 GB variants drop-in supported) |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 285.71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3500 mAh |
|---|---|
| Cooling | Ventilation cutouts |
| Dimensions | 136.4 mm x 67.5 mm x 16.8 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Famicom Gold/Red |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)