GR3000
Unknown
Released: December 2022 Horizontal Proprietary
(No CFW)
Emulation capabilities
Most GBA & Genesis playable, some SNES playable
Performance
| SoC | Actions Semiconductor ATM7051 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A9 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 900 MHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 256 MB DDR3 |
Display
| Screen Size | 5.1 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT |
| Resolution | 800 x 400 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 175.38 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 195 mm x 86 mm x 16.6 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Pink, Turquoise, Yellow, Gray, Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual slidepads Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-A |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Sensors | Microphone |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games