JXD S5600B
JinXing Digital
Horizontal Android 4.1
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Amlogic MX 8726-M6 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A9 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Resolution | 800 x 400 |
| PPI | 178.89 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 |
Physical
| Weight | 408 grams |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |