KONKR Fit
KONKR (AYANEO)
Released: Upcoming
(Preorder live now, ships end of April) Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen AI 9 HX370 |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 12 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 890M |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 319.26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 80.85 Wh |
|---|---|
| Cooling | Vapor chamber Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 270.8 mm x 100.4 mm x 25.1 mm |
| Weight | 738 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Luminous Silver, Dragonveil Gold |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, TMR) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | LC/RC shoulder buttons, AYA Button |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.4 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB 2230 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |