KONKR Pocket Fit
KONKR (AYANEO)
Released: November 2025 Horizontal Android 14
Emulation capabilities
All Switch playable, most PS3 playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon G3 Gen 3 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo 1x Prime / 5x Performance / 2x Efficiency |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.3 GHz - 3.3 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno A33 |
| GPU Cores | 1 Core |
| RAM | ? GB LPDDR5X (8533 MT/s) |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | LCD Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 8000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 225 mm x 96.7 mm x 17 - 28.2 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, White, Yellow shown in teasers |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2, LC, RC Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Emulator shortcut/Xbox streaming menu, Custom key, Quick performance mode toggle, Dual trigger locks |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall effect joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal ? GB UFS 4.0, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |