KT-R1
KT Pocket
Released: July 2023 Horizontal Android 12
(kOS)
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | MediaTek Helio G99 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A76 / Cortex-A55 2x / 6x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 2.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 600 - 950 MHz |
| RAM | 4, 6 or 8 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 4.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1620 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 432.67 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 7000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Customized heatsink Ventilation cutouts Vapor chamber |
| Dimensions | 169.8 mm x 79.5 mm x 18.3 mm |
| Weight | 260 grams |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
| Colors | Plastic: White, Yellow, Red, Pink, Purple, Black Metal: Red, Black, Grey, Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Customizable placement (multiple models) |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Customizable left stick placement (multiple models) |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Home, Hotkey/Menu |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.2, 4G (optional), USB-C OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Microphone, GPS, Ambient Light, Distance Sensor, Electronic Compass, Gravity Sensing, NFC, Six-Axis Gyroscope, Hall Sensor Joysticks |
Storage
| Storage | Internal 64, 128, or 256 GB UFS2.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast full speed, most Gamecube, Wii playable. PS2 barely playable for easier to emulate games only
Notes
Custom heat sink (vapor chamber)