KT-R2
KT Pocket
Released: Upcoming
(Preorder live now, ships April 13th) Horizontal Android 14
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | MediaTek Dimensity 7300 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A78 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 2.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G615 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 1.05 GHz |
| RAM | 6 GB / 8 GB / 12 GB LPDDR4X? |
Display
| Screen Size | 4.5 inch (3:2), 4.2 inch (4:3) |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1620 x 1080 (3:2), 1280 x 960 (4:3) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 432.67 PPI (3:2), 380.95 PPI (4:3) |
| Aspect Ratio | 3:2 / 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6920 mAh (3:2), 6000 mAh (4:3) |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 169.6 mm x 79.8 mm x 17.2 mm (3:2), 159.4 mm x 79.9 mm x 17.9 mm (4:3) |
| Weight | 249/264 (3:2), 233/248 (4:3) |
| Shell Material | Plastic / Metal (Magnesium) |
| Colors | Plastic: Purple, Black, Gray Magnesium: Yellow, Red, Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Customizable placement (multiple models) |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Customizable left stick placement (multiple models) |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Volume +-, Home, Hotkey/Menu |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.3 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Dual Microphones, Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 GB / 256 GB / 512 GB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |