Legion Go Gen 2
Lenovo
Released: October 2025 Horizontal
(Modular) Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen Z2 Extreme |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.0 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD RDNA 3.5 |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 8.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | OLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 257.29 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 74 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Weight | 938 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | M1/M2/M3/M4 on sides and back, scroll wheel, trackpad, 2 menu buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E/7, Bluetooth 5.3, USB 4 x2 |
|---|---|
| Video Output | USB-C x2 video out Top & bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Quad Surround Top & Bottom facing |
| Sensors | Gyroscope, Hall effect joysticks and triggers, trackpad, fingerprint reader |
Storage
| Storage | Internal 2 TB, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2, Wii U, Switch almost all full speed
Notes
Built in stand