Legion Go S
Lenovo
Released: February 2025 Horizontal Linux (Steam OS) / Windows 11
Emulation capabilities
Most Switch playable, some PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen Z2 Go |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3+ |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 3.0 GHz - 4.3 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 680M |
| GPU Cores | 12 Cores |
| GPU Clock | 2.2 GHz |
| RAM | 16 GB / 32 GB LPDDR5 |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 283.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 55 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 299 mm x 127 mm x 23 mm |
| Weight | 727 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall?) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Trackpad, Power, Volume +-, 2 back buttons |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.3, USB 4 x2 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Optical mouse sensor |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB M.2 2242 SSD (Support for 2280), External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
Smooth Gamecube, Wii, PS2