Lenovo Legion Go
Lenovo
Released: October 2023 Horizontal
(Modular) Windows 11
Emulation capabilities
All Switch playable, most PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen Z1 / AMD Ryzen Z1 Extreme |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 6 Cores / 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR5X (7500 MT/s) |
Display
| Screen Size | 8.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 343.05 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 49.2 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 299 mm x 131 mm x 41 mm |
| Weight | 854 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Shadow Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3 / Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | M1/M2/M3/M4 on sides and back, scroll wheel, trackpad |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top & Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Top facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall effect joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal 256 GB / 512 GB / 1 TB M.2 2242 NVMe SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 fully playable