Loki
AYN Technologies
Released: June 2023 Horizontal Windows 11 / SteamOS / Linux
Emulation capabilities
3DS/PS2 all full speed, most Wii U playable, some Switch playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 5 6600U |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 3+ |
| CPU Cores | 6 Cores |
| CPU Clock | 2.9 GHz - 4.5 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 660M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 1.9 GHz |
| RAM | 8 GB / 16 GB LPDDR5 (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 40.5 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 248 mm x 98 mm x 20 - 23.7 mm |
| Weight | 568 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Back, Home, Menu, Power, Turbo, Volume +-, 2 Programmable buttons on back |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6E, Bluetooth 5.2, USB-C 4 OTG |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Hall sensor triggers & joysticks, Microphone |
Storage
| Storage | External MicroSD, Internal 256 GB / 512 GB M.2 2230 NVMe SSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Smooth Gamecube, Wii, PS2
Notes
Has 5 RGB lights, free bag with each order, will use the same thumbsticks as the Odin