Lyra
Creoqode
Released: December 2019 Horizontal Linux (RetroPie)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Broadcom BCM2837B0 (Raspberry Pi Compute Module 3+ Lite) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.4 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 250 MHz |
| RAM | 1 GB DDR2 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | TFT Touchscreen |
| Resolution | 800 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 186.59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 186 mm x 80 mm x 19 mm (Estimate) |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Mute switch |
Connectivity
| Connectivity | USB OTG |
|---|---|
| Video Output | HDMI |
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | Micro USB x2 |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), N64 & NDS (playable but can be laggy)