M17
SJGAM
Released: September 2023 Horizontal Linux
(EmuELEC), MinUI
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | RockChip RK3126C |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 256 MB LPDDR3 |
Display
| Screen Size | 4.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 272 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 128.3 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 1500 mAh |
|---|---|
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Silver |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (No L3/R3) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Rear facing |
Storage
| Storage | Internal 4 GB eMMC & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Most SNES runs at 60 FPS but lags with FX & Mode 7 games, most 2D PS1 runs fine (not all at full 60 FPS) but lags with 3D games