M18 / R43 Pro
SJGAM
Released: January 2024 Vertical Linux (EmuELEC)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 850 MHz |
| RAM | 768 MB DDR3 |
Display
| Screen Size | 4.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 480 x 272 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 128.3 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Plastic |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 100 mm x 145 mm x 35 mm |
| Weight | 450 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent Black, Grey |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Power, Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal 4 GB eMMC & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast mostly playable but not all full speed