M22 Pro
SJGAM
Released: November 2024 Horizontal Linux (EmuELEC)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | "N909" (Allwinner H133) |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz - 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 1 GB DDR4 |
Display
| Screen Size | 5.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 440.58 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical
| Battery | 3000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 191 mm x 81 mm x 33 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Gray, Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3?) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Bottom facing |
Storage
| Storage | Internal & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Up to PS1