Mangmi Air X
Mangmi
Released: October 2025 Horizontal Android 14
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC all full speed, most Saturn playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 662 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A73 / Cortex-A53 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.0 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 1050 MHz |
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 5.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 400.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 203.47 mm x 87.39 mm x 16.80 mm |
| Weight | 286 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Sensors | Gyroscope, Microphone |
Storage
| Storage | Internal 64 GB eMMC, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, Dreamcast, PSP (playable), Saturn (mostly playable), Gamecube, 3DS (some playable), Wii (mostly unplayable)