Mangmi Pocket Max
Mangmi
Released: February 2026 Horizontal Android 13
Emulation capabilities
GameCube mostly all full speed, most Wii/3DS playable, some PS2/Wii U playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 865 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A77 / Cortex-A55 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz - 2.84 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 650 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 587 MHz |
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | AMOLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| PPI | 315 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 8000 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 254.87 mm x 101.06 mm x 17.45 mm |
| Weight | 450 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Retro GB Gray, White |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, TMR) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Back, Home, M1/M2 Rear Buttons, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.1 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Sensors | Gyroscope |
Storage
| Storage | Internal 128 GB UFS 3.1, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, PS2 playable, some Switch playable