microByte
Byte-Mix Labs
Released: July 2021 Micro
Horizontal Open Source
Proprietary
Emulation capabilities
GB/GBC/GG/NES/SMS/all previous retro consoles all full speed
Performance
| SoC | Espressif Systems ESP32-WROVER E |
|---|---|
| CPU | Tensilica Xtensa LX6 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 240 MHz |
| Architecture | Xtensa |
| RAM | 8 MB |
Display
| Screen Size | 1.3 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 240 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 261.09 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Lens | None (Protector only) |
Physical
| Battery | 500 mAh |
|---|---|
| Cooling | - |
| Dimensions | 78 mm x 40 mm x 17 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Transparent, White, Yellow, Blue |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Menu |
Connectivity
| Connectivity | Bluetooth, WiFi |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal 16 MB & External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
GameBoy, GameBoy Color, NES, GameGear, Sega Master-System, ScummVM, & proof of concept SNES emulator