Mini Zero 28
MagicX
Released: January 2025 Micro
Horizontal Android 10 / Linux
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | Allwinner A133 Plus |
|---|---|
| CPU | Cortex-A53 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| GPU Cores | 1 Core |
| GPU Clock | 660 MHz |
| RAM | 2 GB DDR4 |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 285.71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2900 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Ventilation cutout |
| Dimensions | 130.5 mm x 65.1 mm x 19 mm |
| Weight | 120 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black, Transparent Glacier, Transparent Purple |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | G (Function), Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable but not all at full speed