MINILOONG Pocket 1
MINILOONG
Released: January 2026 Horizontal Linux (LOONGOS)
Emulation capabilities
Most DS/N64/PSP/DC playable, some Saturn playable
Performance
| SoC | RockChip RK3566 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A55 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G52 2EE |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 845 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 4.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 960 x 720 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 300 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4000 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 165.43 mm x 79 mm x 17.8 mm |
| Weight | 258 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Gray |
Controls
| D-Pad | Disc or Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical |
| Extra Buttons | Menu, Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 4.2, USB-C OTG |
|---|---|
| Video Output | Mini HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | Internal 8 GB eMMC, Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
N64, PSP & Dreamcast playable but not all at full speed