Miyoo A30 / 282
Miyoo / Bittboy
Released: May 2024 Horizontal Linux (Tina)
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | Allwinner A33 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 500 MHz |
| RAM | 512 MB (Source) |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 285.71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2600 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 127.5 mm x 57 mm x 16 mm (Source) |
| Weight | 115 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Famicom gold/red, Gray/black, Gray/white, Black/white |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick with L3* Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 4 |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games