Miyoo Mini
Miyoo / Bittboy
Released: December 2021 Vertical Onion OS, MinUI
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | SigmaStar SSD202D |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz (1.6 GHz OC for v4) |
| Architecture | ARM |
| GPU | "2D Graphics Accelerator" |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 128 MB DDR3 |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480, 750 x 560 (v4) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 285.71 PPI, 334.29 PPI (v4) |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 65 mm x 93.5 mm x 18 mm |
| Weight | 106 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Retro Gray, Transparent Blue, Transparent Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Menu |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games
Notes
Screen Resolution of Miyoo Mini v4 is 750 x 560. Highest stable OC of the CPU is 1600 MHz.