Miyoo Mini Flip
Miyoo / Bittboy
Released: October 2025 Clamshell Onion OS
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | SigmaStar SSD202D |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz (1.6 GHz OC?) |
| Architecture | ARM |
| GPU | "2D Graphics Accelerator" |
| GPU Cores | 1 Core |
| RAM | 128 MB DDR3 |
Display
| Screen Size | 2.8 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 750 x 560 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 334.29 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 2500 mAh |
|---|---|
| Dimensions | 66.5 mm x 67.8 mm x 24.3 mm (Closed) |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Pink, Yellow, Gray |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi (#?) |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
SNES FX and 3D PS1 almost all full sped, DS mostly playable