Miyoo Mini Plus
Miyoo / Bittboy
Released: March 2023 Vertical Linux (OnionOS, MinUI)
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | SigmaStar SSD202D |
|---|---|
| CPU | Cortex-A7 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | "2D Graphics Accelerator" |
| GPU Cores | 🔜 |
| RAM | 128 MB DDR3 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 3000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 78.5 mm x 108 mm x 22.3 mm Size comparison pic |
| Weight | 162 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Retro Gray, Transparent Purple, Transparent Black |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Shelf |
| Extra Buttons | Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games