MOQI i7S
Snail
Released: May 2019 Horizontal Android 8.1
Emulation capabilities
DS/N64/PSP/DC/Saturn full speed, some GameCube playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 710 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A75, Cortex-A55 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.7 GHz - 2.2 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 616 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 750 MHz |
| RAM | 6 GB RAM |
Display
| Screen Size | 6.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 367.15 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass |
Physical
| Battery | 6000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 205 mm x 98 mm x 25 mm |
| Weight | 300 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Cross Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1 |
| Extra Buttons | Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | Global bands, Bluetooth 5.0, USB OTG, WiFi 5 |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
| Speaker | Dual Stereo Rear facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Front & rear cameras, Microphone, Gyroscope, G-sensor, Compass, Light/proximity/magnetic sensors |
Storage
| Storage | Internal 64 GB & Internal MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
PSP, Gamecube & Wii playable, some PS2 playable