MSI Claw A1M
MSI
Released: March 2024 Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All Switch playable, most PS3 playable
Performance
| SoC | Intel Core Ultra 5 135H, Intel Core Ultra 7 155H |
|---|---|
| CPU | Intel Meteor Lake 4x P Cores, 8x E Cores, 2x Low Power E Cores 6x P Cores, 8x E Cores, 2x Low Power E Cores |
| CPU Cores | 14 Cores, 16 Cores |
| CPU Clock | 700 MHz - 4.6 GHz, 700 MHz - 4.8 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | Intel Arc |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.2 GHz, 2.25 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR5 (6400 MT/s) |
Display
| Screen Size | 7.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 319.26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 53 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipes Dual Fans Ventilation cutouts |
| Dimensions | 294 mm x 117 mm x 21.2 mm |
| Weight | 675 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Black |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | View, MSI Center M, Menu, Quick Settings, Macro 1/2, Fingerprint/Power, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.4 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Gyroscope, Hall effect joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal 512 GB / 1 TB (NVMe?), External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Top facing |
Emulation Limit
Gamecube, Wii, 3DS, PS2 fully playable, PS3 mostly playable