MSI Claw A8
MSI
Released: February 2026 Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen Z2 Extreme |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 5 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 2.0 GHz - 5.0 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD RDNA 3.5 |
| GPU Cores | 16 Cores |
| GPU Clock | 2.9 GHz |
| RAM | 24 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 8.0 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| PPI | 283.02 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 80 Wh |
|---|---|
| Cooling | Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 299.5 mm x 126.8 mm x 23.9 mm |
| Weight | 762 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Neon Green |
Controls
| D-Pad | Disc Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks (L3/R3, Hall) Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Fingerprint/Power, M1/M2 Rear buttons, Menu, View, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 7, Bluetooth 5.4 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Top facing |
| Speaker | Dual Stereo Front facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Fingerprint reader, Hall effect joysticks and triggers |
Storage
| Storage | Internal 1 TB M.2 NVMe 4.0 SSD, External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top facing |