My Mini
Game Console
Released: March 2025 Vertical Linux
Emulation capabilities
SNES/PS1 all full speed, most DS playable, some N64/DC/PSP playable
Performance
| SoC | RockChip RK3326 |
|---|---|
| CPU | Cortex-A35 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| CPU Clock | 1.3 GHz - 1.5 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| GPU Cores | 2 Cores |
| GPU Clock | 650 MHz |
| RAM | 1 GB LPDDR4 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 640 x 480 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 228.57 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 4000 mAh (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 80 mm x 110 mm x 22 mm |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | White, Transparent Black, Transparent Blue, Teal, Pink |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single thumbstick (L3, Hall) Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal, Shelf |
| Extra Buttons | Power, Reset, Volume +- |
Connectivity
| Connectivity | USB-C OTG |
|---|---|
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Sensors | Hall sensor joystick |
Storage
| Storage | Internal 8 GB eMMC, Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C x2 Top & Bottom facing |
Emulation Limit
SNES FX & 3D PS1 (60 FPS), 2D PSP mostly playable but not 3D, N64 & Dreamcast mostly playable