New PocketGo / PlayGo / Miyoo Max
Bittboy / Miyoo / Wolsen
Released: December 2019 Horizontal OpenDingux, Rogue
Emulation capabilities
GBA & Genesis all full speed, most SNES/PS1 playable
Performance
| SoC | Ingenic JZ4770 |
|---|---|
| CPU | XBurst |
| CPU Cores | 2 Cores |
| CPU Clock | 1.0 GHz (secondary 500 MHz CPU) |
| Architecture | MIPS |
| GPU | Vivante GC860 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 315 - 575 MHz |
| RAM | 512 MB DDR2 |
Display
| Screen Size | 3.5 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS |
| Resolution | 320 x 240 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 114.29 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Lens | Tempered Glass (Convex Bezel) |
Physical
| Battery | 2000 mAh BM20 (Swappable) |
|---|---|
| Dimensions | 138 mm x 75 mm x 15 mm |
| Weight | 160 grams |
| Shell Material | Plastic or Metal (Aluminum) |
| Colors | Black, Red, White, Aluminum Metal |
Controls
| D-Pad | Cross Upper placement |
|---|---|
| Analogs | Single slidepad Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Horizontal |
| Extra Buttons | Menu, Power, Volume +- |
Connectivity
| Audio Output | 3.5mm Headphone |
|---|---|
| Speaker | Single Mono Front facing |
| Rumble | ✅ |
Storage
| Storage | Dual External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C |
Emulation Limit
SNES & PS1 almost all full speed except for slight lag on a few FX chip SNES games and 3D PS1 games
Notes
Metal version will be available in May 2020