Nitro Blaze 11
Acer
Released: Upcoming Horizontal Windows 11
Emulation capabilities
All PS3 playable
Performance
| SoC | AMD Ryzen 7 8840HS |
|---|---|
| CPU | AMD Zen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 3.3 GHz - 5.1 GHz |
| Architecture | x86-64 |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 2.7 GHz |
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
Display
| Screen Size | 10.95 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| PPI | 275.7 PPI |
| Aspect Ratio | 8:5 |
Physical
| Battery | 55 Wh |
|---|---|
| Weight | 1050 grams |
| Shell Material | Plastic |