Odin
AYN Technologies
Released: January 2022 Horizontal Android 10, ARM Windows 10/11
Emulation capabilities
Most GameCube playable, some Wii/3DS playable
Performance
| SoC | Qualcomm Snapdragon 845 |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Kryo 385 Silver / 385 Gold (Cortex-A75 / Cortex-A55) 4x / 4x |
| CPU Cores | 8 Cores |
| CPU Clock | 1.7 GHz - 2.8 GHz |
| Architecture | ARM |
| GPU | Qualcomm Adreno 630 |
| GPU Cores | 🔜 |
| GPU Clock | 787 MHz (OC) |
| RAM | 4 GB LPDDR4x (Base) 8 GB LPDDR4x (Pro) |
Display
| Screen Size | 5.98 inch |
|---|---|
| Screen Type | IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| PPI | 368.38 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Lens | Tempered Glass (OCA Laminated) |
Physical
| Battery | 6600 mAh |
|---|---|
| Cooling | Heatpipe Heatsink Fan Ventilation cutouts |
| Dimensions | 224 mm x 95.2 mm x 15 - 23.7 mm (Size comparison) |
| Weight | 368 grams |
| Shell Material | Plastic |
| Colors | Base/Pro: Black, Transparent Purple |
Controls
| D-Pad | Separated Cross (PS Vita) Lower placement |
|---|---|
| Analogs | Dual thumbsticks with L3/R3 Left: Upper placement Right: Lower placement |
| Face Buttons | 4 Buttons |
| Shoulder Buttons | L1, R1, L2, R2 Vertical Analog Triggers |
| Extra Buttons | Home, Power, Volume +-, 2 Programmable buttons on back |
Connectivity
| Connectivity | WiFi 5, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Video Output | USB-C video out Bottom facing Micro HDMI Top facing |
| Audio Output | 3.5mm Headphone Bottom facing |
| Speaker | Dual Stereo Bottom facing |
| Rumble | ✅ |
| Sensors | Gyroscope, Microphone, Hall sensors on triggers |
Storage
| Storage | Internal 64 GB UFS 2.1, 128 GB (Pro), External MicroSD |
|---|---|
| Charge Port | USB-C Bottom facing |
Emulation Limit
Taki claims full speed Gamecube, Wii playable, some PS2 playable
Notes
Dockable (Dock has 2 USB, HDMI, Ethernet, DisplayPort, controller inputs for 2x N64 & 2x GC controllers, has a 2.5" HD bay, and can output 4K at 60Hz or 1080p at 90Hz), apparently will be mass produced and not just a limited run , there will be a pro version with 8GB RAM and 256 GB storage for $250, 120Hz polling rate, has a case , Geekbench scores